پس از آنکه قهوه خود را دم کردید، می توانید از تفاله یا دور ریز آن دوباره استفاده کنید. ولی این بار می توانید آنرا داخل فریز خود بگذارید. یک قاشق از تفاله را در داخل فریز خود بگدازید و اجازه دهید تا یک شب آنجا بماند سپس روز بعد می توانید از بوی نامطبوع جا یخی و و فریزر خود تا حدی راحت شوید.

بو گیری از فریزر شما

تمیز و پاک کردن ظروف آشپزخانه شما

می توانید جرم های سرسخت و سخت چسبیده به ظروف خود را به وسیله چند قاشق پر قهوه ، برطرف سازید. با یک پارچه نازک و بدون آنکه نیازی به استفاده از شوینده داشته باشید می توانید با کمی سایش ملایم پارچه روی ظروف می توانید از شر جرمها راحت شوید.( ولی پیش از آنکه از این شیوه استفاده کنید،ابتدا روی یک ظرف کوچک امتحان کنید، تا مطمئن شوید خش و خطی روی ظرف ایجاد نمی شود – و همچنین هرگز روی ظروف سرامیکی و نه چسب امتحان نکنید.)


کرم خاکی برای خاک باغچه خود جذب کنید…!

آبا می دانستید که کرم خاکی عاشق قهوه است؟ اگر در خاک باغچه خود کمی قهوه بریزید ، از آنجایی که کرم خاکی جذب مواد آلی موجود در خاک می شود، در آن صورت کرم خاکی به طرف قهوه کشیده می شود و کمک می کند تا قهوه در تمام سطح خاک به طور مناسب پخش شود. کرم خاکی کیفیت خاک را از مسیرهای زیر افزایش می دهد:
افزایش فعالیت میکروبی که بسیار برای خاک مفید است .
همزدن خاک .
افزایش قدرت نگه دارندگی آب و همچنین کمک به جذب بهتر آب.
با ایجاد مسیرهایی به سمت ریشه گیاهان کمک می کند مواد مغذی و آب بهتر به ریشه برسند.

کرم ها عاشق قهوه اند!

از بین برنده بوی نا پسند دست

با ریختن یک قاشق از دور ریز قهوه بر روی کف دست خود و مالاندن دو دست به هم می توانید از بوی نا پسند مواد غذایی بر روی دستان خود راحت شوید. اگر بوی سیر یا ماهی و یا مواد غذایی که بوی بسیار نا پسند شدیدی بر روی دستان شما به جای می گذارند، شما به راحتی می توانید از این شیوه استفاده کنید . لازم به یاد اوری است که نیازی به استفاده از مواد شوینده نیست.
ممکن است دستان شما سپس بوی قهوه به خود بگیرد ، ولی باعث می شود که بوی ناپسند تر پیشین به طور کامل از بین برود. و سپس می توانید با مایه شوینده می توانید بوی قهوه را نیز از بین ببرید.

از بین بردن بوی بد دستانتان

پر کردن خلل سطوح چوبی وسایل قدیمی

ظاهر کهنه و رنگ و رو رفته تقریبا برای بیشتر وسایل چوبی پیش می آید ولی ترک روی سطوح ظاهر خوب و پسندیده ای ندارد. شما برای پر کردن این ترکها و خلل روی این سطوح چوبی می توانید از دور ریز قهوه خود استفاده کنید .(البته بر روی سطوح چوبی تیره رنگ)
اولین کاری که بایستی انجام دهید ان است که، دور ریز قهوه را با چند قطره آب هم بزنید تا مخلوط خمیری شکل حاصل شود . سپس می توانید این مخلوط خمیری شکل را بر روی سطوح ترک خورده بکشید و ۱۰ دقیقه زمان دهید، سپس می توانید اضافی خمیر خشک شده را پاک کنید.

سطوح چوبی را پر کنید!

به عنوان ماسک زیبایی بر روی پوست

دانه های این دور ریزها در بهترین سایز و شکل خود، می توانند به عنوان ماسک زیبای صورت استفاده شوند. می توان از آنها بر روی سطوح زبر همچون آرنج، زانو کف پاها استفاده کرد، فقط کمی باید به آرامی روی پوست خود مالش دهید..
روش استفاده :میزان برابری از روغن نارگیل و دور ریز قهوه را مخلوط کرده و سپس به صورت دایره وار بر روی سطح زبر پوست قرار دهید. پس از مدت زمانی که بر روی پوست ماند دور ریز را از روی پوست با آب بشورید و پوست را خشک کنید. دقت داشته باشید که این روش و شیوه مناسب پوست صورت نمی باشید.( شکل نامناسب ریز دانه های موجود در دور ریز قهوه برای پوست حساس صورت بسیار زبر است و مناسب برای پوست صورت نمی باشد)

ماسک زیبایی بر روی پوست


کمک به جمع آوری خاکستر

دور ریز نمدار و نمناک قهوه را بر روی خاکستر بریزید این کار کمک می کند تا در هنگام جمع آوری خاکستر گرد و خاک بلند نشود. در واقع دور ریز قهوه به عنوان چسب عمل کرده ، به گونه ای که ذرات و گرد و خاک را به هم می چسباند و مانع از پخش و پراکنده شدن آنها می شود.. فقط دو مطلب را حتما در ذهن داشته باشید که: نخست اجازه دهید تا آتش به تمامی خاموش شود و سپس آنکه از ارتفاع بسیار بالا دور ریز قهوه را بر روی خاکستر نریزید.

کمک به جمع آوری خاکستر ها

به عنوان ارتقا دهنده کیفیت کود مصرفی باغ و بوستان

دور ریز های قهوه از دو مسیر باعث بهبود کیفیت کود می شوند :
در حالت عادی این دور ریزها شامل ۲ % نیتروژن هستند( دقیقا در همان حدی که کود حیوانی نیتروژن دارد)، این میزان نیتروژن مواد مغذی میکرو ارگانیسم های موجود در خاک تامین می کند . این میکرو ارگانیسمها از بافی مانده برگها و گیاهان استفاده می کنند و پس از تجزیه آنها به عنوان کود به خاک باز می گردانند.
در درجه دوم همین دور ریزها خود تجزیه می شوند، و در همین حین مانع از رشد قارچ و همچنین باعث کاهش میزان رشد ای-کولای (E. Coli ) و همچنین (staphylococcus ) می شوند . برای آنکه بتوانید به یک نتیجه مورد پسند خود برای سرکوب بیماری های گیاهی با استفاده از این کود مورد بحث برسید باید تقریبا %۱۰ تا ۲۰ % دور ریز قهوه در کل حجم کود مصرفی وجود داشته باشد.

دور ریز قهوه کود خوبی برای خاک است

پاسخ به دیدگاه

شانزده − 1 =